زمان انتشار: 1396/12/7 10:35:24
مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره طرح ملی "ایران مرز پرگهر" با حضور جمعی ازمسوولان کشوری، اساتید و دانشجویان در تالار شهید دهشور دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، در این مراسم از معاونت‌های فرهنگی و گروه‌های دانشجویی برتر در اجرای این دوره از طرح ایران مرز پرگهر با اهدای تندیس و لوح یادبود تقدیر شد.

 در این راستا، جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان واحد برتر گردشگری، سرکار خانم زیبا وجیدی به عنوان مدیر اجرایی برتر و دکتر حجت الله منتظری به عنوان دانشجوی برتر گردشگری معرفی و تقدیر شدند.

دکتر طیبی:
غفلت از توسعه علمی و فناورانه کشور را با مشکلات شدید اقتصادی مواجه می کند


دکتر سید حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به توسعه دانش و فناوری، اظهار کرد: امروز توسعه دانش و فناوری به ابزار قدرت اقتصادی و نظامی، اعمال قدرت سیاسی و تحقق اهداف آن تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه سرعت توسعه علمی و فناورانه در دنیا بسیار زیاد شده و تغییر فناوری‌ها باعث تغییر سبک زندگی انسان‌ها شده است، گفت: در همین شهر تهران شاهد هستیم فناوری‌ها، کسب و کار و سبک زندگی را در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشتی، خدمات و سایر حوزه ها تغییر داده است.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه، دلتنگی ناشی از دوری خانواده ها در سفر، به واسطه فناوری‌ها از بین رفته و افراد در هر لحظه و در هر کجای دنیا می‌توانند به صورت صوتی و تصویری با بستگان خود صحبت کنند.
دکتر طیبی با اشاره به تاثیر شگرف فناوری در حوزه کشاورزی، افزود: توسعه فناوری باعث افزایش بهره‌وری در کشاورزی شده و کشاورزی هوشمند را توسعه داده است. از دیگر اثرات آن جایگزینی داروهای نوترکیب با داروهای شیمیایی در کشور است.
 وی ادامه داد: در این زمینه حتما نام سلول‌های بنیادی را از جهاد دانشگاهی زیاد شنیده‌اید. در این راستا سلول‌های بنیادی و بازسازی قطعات بدن انسان، جای دارو-درمانی را گرفته است.
رییس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در دنیا فناوری‌ها به سمتی حرکت می‌کنند که با شناخت سیستم فیزیولوژی بدن هر فرد داروی مختص آن فرد تولید می‌شود، اظهار کرد: بر اساس این پیشرفتها، دیگر برای همه افراد یک نوع آنتی بیوتیک تجویز نمی شود و آنتی بیوتیک حاوی ویژگی مختص بیمار تجویز می‌شود.
 وی با بیان اینکه انرژی‌های نو توسعه یافته و روز به روز ارزان تر می‌شود، اظهار کرد: انرژی‌های فسیلی جای خود را به این نوع از انرژی داده است. در همین راستا با وجود سرعت توسعه علمی و فناورانه در دنیا و از سوی دیگر محدودیت منابع، اگر از توسعه علمی و فناورانه غفلت کنیم به طور قطع با مشکلات شدید اقتصادی مواجه می‌شویم و خارجی‌ها به راحتی بازار را در اختیار می‌گیرند و به ویژه می‌توانند به راحتی کالاها را با کیفیت بالاتر و قیمت ارزان‌تر در اختیار مخاطب ما قرار دهند.
وی با اشاره به تبعات این مسئله که بیکاری و بروز فساد و ده‌ها ناهنجاری دیگر در کشور است، گفت: در حوزه امنیت ملی هم دچار مشکلاتی در کشور خواهیم شد، لذا باید به توسعه علمی و فناورانه اهمیت دهیم و فناوری را یا خودمان تولید کنیم و یا از خارج وارد کنیم و آن را ارتقا دهیم. به عبارت دیگر، توسعه، علمی و فناورانه از اوجب واجبات است که باید به آن پرداخته شود. موتور محرک توسعه علم و فناوری خودباوری است.
دکتر طیبی با بیان اینکه موتور محرک توسعه علم و فناوری خودباوری است، یادآور شد: اگر خودباور بودیم، اراده بر تغییر هم حاصل می‌شود و پس از آن برنامه‌ریزی در سطح ملی رخ می‌دهد. اراده و خودباوری و برنامه‌ریزی باید بر اساس سلایق سیاسی کشور باشد تا برنامه‌ریزی درازمدت در کشور که لازمه پیشرفت است محقق شود، چیزی که امروز گمشده کشور ماست و موجب عدم درک توسعه علم و فناورانه شده است.
وی افزود: باید با هم گفت‌وگو کنیم و به مدلی مشترک در اداره کشور برسیم، هیچ دولتی نمی‌تواند در مدت زمان ۴ یا ۸ ساله مشکلات کشور را حل کند. از همین‌رو در دنیا کشورها چشم‌اندازهای ۲۰ و ۵۰ ساله تنظیم می‌کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به مساله خلاقیت و با بیان اینکه خداوند خلاقیت و تغییر را در همه انسان‌ها به ودیعه گذاشته، تصریح کرد: بر اساس آیه ۲۹ سوره حجر؛ "وَنَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي"، قدرت خلاقیت و تولید با فراگیری علم و تبدیل آن به فناوری مشخص می‌شود و می‌توان آن را به عرصه ظهور رساند. اگر امروز مدعی هستیم جهاد دانشگاهی توانسته به خودباوری نسل جوان کمک کند، این موفقیت‌ها حاصل آن خودباوری است که امام خمینی(ره) در جوانان این کشور نهادینه کرد و توانست اثبات کند کشور توان حرکت در مرز علم و فناوری را دارد.
وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در حوزه‌های علمی و فرهنگی الگوهای خوبی طراحی کرده که یکی از آنها طرح ملی "ایران مرز پرگهر"است، عنوان کرد: وقتی دانشجو مسجد شیخ لطف‌الله را می‌بیند علاوه بر هنر، به توسعه فناوری در آن دوران پی می‌برد و این امر به تقویت خودباوری دانشجویان کمک می‌کند. آن خودباوری ملی در جوانان و مردم ما ایجاد شده و باور کرده‌اند می‌توانند کارهای بزرگ انجام دهند.
دکتر طیبی با بیان اینکه آنچه که ما اکنون به آن احتیاج داریم استفاده از فناور‌ی‌های تولیدی است، گفت: در این راستا ما با یک مشکل مواجهیم که همان مشکل برای استفاده از فناوری‌هایی است که تولید کرده‌ایم، در حالی که در دنیا ارزش این مساله در آن است که علاوه بر داشتن توان تولید فناوری، بتوانند از آن ها استفاده کنند.

در ادامه پرفسور پرویز کردوانی، استاد جغرافیا و پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه عاشق سفر هستم و همواره در طول دوران تدریس در دانشگاه‌ها دانشجویان را برای مشارکت در اردوهای علمی تشویق می‌کردم، تاکید کرد: نباید اردوهای دانشجویی صرفا یک تفریح و دورهمی چند روزه باشد، البته مطالعه پیش از سفر و دانستن زبان برای رفتن به سفرهای خارجی یک ضرورت است. وی دقت و درک محیط پیرامون در سفر را نکته حائر اهمیتی خواند و گفت: محیط پیرامون برای ما درس‌ها و نکاتی دارد که توجه به آنها می‌تواند باعث پرورش فکری و علمی افراد شود.

معاون وزارت ورزش و جوانان: باید از گروه‌های حامی گردشگری حمایت کنیم

 عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان در این مراسم ضمن تاکید بر مساله پختگی در سفرهای دانشجویی، عنوان کرد: پختگی در سفر اتفاق می‌افتد، شرایطی در سفر وجود دارد که در هیچ موقعیت دیگری انسان آن را تجربه نخواهد کرد. وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از سفرها مجازی شده و طبق آمار این مسئله در میان دختران دو برابر پسران است، افزود: آموخته‌های بسیاری در سفرها وجود دارد که تنها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که در معرض این تجربه‌ها خواهند بود. ما برای افزایش این تجربه‌ها و اندوخته‌ها باید از گروه‌های حامی گردشگری حمایت کنیم.

مسجدجامعی: دیدار شخصیت‌های برجسته هر منطقه در برنامه‌های گردشگری گنجانده شود

 در ادامه احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در ایران همواره گروه‌های مختلف بوده‌اند و آشنایی با این مظاهر و شرایط زندگی اقوام و گروه‌ها می‌تواند برای دانشجویان مفید باشد، اظهار کرد: گروه‌ها و اقوام مختلفی در ایران زندگی می‌کنند. شرایط جغرافیایی هر چه سخت‌تر باشد، همدلی و همراهی میان اقوام وگروه‌ها بیشتر است و این مسئله در کویر و به خصوص شهرهایی مانند یزد به وضوح مشاهده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه توسعه در کشور مستلزم شناخت کافی از کشور است، گفت: توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که متناسب با شرایط محیطی و فضای کشور، طرح‌های مناسب با هر منطقه اجرا شود که این امر هم مستلزم شناخت ایران است. این سفرها و حضور در شهرها می‌تواند به شناخت بهتر از مناطق گوناگون کشور منجر شود. مسجدجامعی با ارائه یک پیشنهاد تکمیلی به جهاد دانشگاهی برای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های گردشگری و طرح ملی ایران مرز پرگهر، افزود: باید برنامه‌های گردشگری به سمتی برود که گروه‌ها در هر منطقه به دیدار شخصیت‌های برجسته و بارز آن شهر و منطقه رفته و از حضور آنان بهره‌مند شوند.

رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران نیز در این مراسم در خصوص طرح ملی "ایران، مرز پرگهر" گفت: مركز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی با هدف ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه این مراسم را برگزار می کند. همچنین باید با هدف ایجاد روحیه خودباوری و انسجام ملی، دستاوردهای علمی و فناورانه ایجاد شده یا توسعه یافته پس از انقلاب شكوهمند اسلامی را به دانشگاهیان و نخبگان جوان معرفی کنیم.

دبیر طرح ملی "ایران، مرز پرگهر" نیز اظهار کرد: طی برگزاری این طرح در طول دوازده سال، بیش از 90 هزار دانشجو از سراسر كشور از مراكز و پارك های فناوری، شرکت های دانش بنیان، پژوهشگاه ها، نیروگاه ها، واحدهای تولیدی و خدماتی و نیز سایت های تاریخی و مواریث فرهنگی بازدید كرده اند و از آغاز این طرح تاکنون 2580 اردو برگزار شده است.