تکنسین داروخانه تحت نظارت مستقیم یک داروساز دارای مجوز فعالیت می کنند و بسیاری از کارکردهای مربوط به داروخانه را انجام می دهند. آنها هرگونه سؤال در مورد نسخه ها ، اطلاعات دارویی یا موارد بهداشتی را به داروساز ارجاع می دهند. تکنسین های داروخانه در طیف گسترده ای از تنظیمات عملی ، از جمله داروخانه های جامعه ، بیمارستان ها ، ارتش ، محیط مراقبت های بهداشتی در منزل ، مراکز مراقبت طولانی مدت ، داروخانه های خدمات پستی ، سازمان های مراقبت های بهداشتی و برنامه های آموزشی فعالیت می کنند.

شرایط کاری تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه در مناطق تمیز ، سازمان یافته ، دارای نور مناسب و با تهویه مناسب کار می کنند. بیشتر روزهای کاری آنها روی پاهای آنها می گذرد. ممکن است از آنها خواسته شود جعبه های سنگین را بلند کنند یا از استیل ها برای بازیابی وسایل از قفسه های بلند استفاده کنند. تکنسین ها همان ساعات کار داروسازان را کار می کنند. این ممکن است شامل عصرها ، شب ها ، آخر هفته ها و تعطیلات باشد. از آنجا که برخی از داروخانه های بیمارستان و خرده فروشی ۲۴ ساعت شبانه روز باز هستند ، تکنسین ها ممکن است در شیفت های مختلف کار کنند. با افزایش سن آنها ، تکنسین ها اغلب بر ساعتهایی که کار می کنند کنترل خود را افزایش داده اند. فرصت های بسیاری برای کار پاره وقت در هر دو بخش خرده فروشی و بیمارستان وجود دارد.

وظایف تکنسین داروخانه

  • تکنسین داروخانه به طور معمول موارد زیر را انجام می دهند:
  • اطلاعات لازم را برای پر کردن نسخه از مشتریان یا متخصصان بهداشت جمع آوری کنید
  • مقدار داروهای تجویز شده را اندازه گیری کنید
  • نسخه های بسته بندی و برچسب
  • داروخانه ها را برای هرگونه کمبود دارو یا مواد در اختیار داروسازان قرار دهید
  • قبول پرداخت نسخه و ادعاهای بیمه فرآیند
  • اطلاعات مشتری یا بیمار ، از جمله نسخه های گرفته شده ، را وارد یک سیستم رایانه ای کنید
  • به تماسهای تلفنی مشتریان پاسخ دهید
  • در صورت داشتن سؤال در مورد داروها یا مسائل مربوط به سلامتی ، مشتریان را با پزشکان داروساز صحبت کنید.

تکنسین های داروخانه تحت نظارت داروسازان فعالیت می کنند ، که باید نسخه ها را قبل از تجویز به بیماران بررسی کنند. در اکثر ایالت ها ، تکنسین ها می توانند برخی از داروها را ترکیب یا مخلوط کرده و با پزشکان برای مجوز مجدد نسخه تماس بگیرند. تکنسین ها همچنین ممکن است هنگام پر کردن سفارشات نسخه ای ، نیاز به کار تجهیزات توزیع خودکار داشته باشند.

تکنسین های داروخانه که در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی کار می کنند ، داروهای بیشتری از جمله داروهای داخل وریدی را تهیه می کنند. آنها ممکن است دور در بیمارستان درست کنند و داروهایی را به بیماران ارائه دهند.

محیط کار تکنسین داروخانه

تکنسین های داروخانه در درجه اول در داروخانه ها، از جمله آنهایی که در فروشگاه های مواد غذایی و مواد مخدر و بیمارستان ها وجود دارند ، کار می کنند.

تکنسین های داروخانه در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۰۲.۵۰۰ شغل برگزار کردند. بزرگترین کارفرمایان تکنسین داروسازی به شرح زیر بودند:

داروخانه ها و داروخانه ها ۵۲٪

بیمارستان ها ایالتی ، محلی و خصوصی ۱۶

فروشگاه های کالاهای عمومی ۱۰

فروشگاه های مواد غذایی و آشامیدنی ۸

تکنسین های داروخانه بیشتر روزهای کاری را روی پای خود می گذرانند.

 

دوره تکنسین داروخانه جهاد دانشگاهی

برنامه های کاری تکنسین داروخانه

اکثر تکنسین های داروخانه تمام وقت کار می کنند. داروخانه ها ممکن است در تمام ساعات باز باشند. بنابراین ممکن است تکنسین های داروخانه مجبور شوند شب ها یا آخر هفته کار کنند.

چشم انداز شغلی تکنسین داروخانه

پیش بینی می شود که اشتغال تکنسین داروخانه از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ با ۱۲ درصد رشد ، سریعتر از میانگین برای همه مشاغل باشد. چندین عامل منجر به افزایش تقاضا برای داروهای تجویزی می شود.

جمعیت در حال پیر شدن است و افراد مسن معمولاً نسبت به افراد جوان بیشتر از داروهای تجویزی استفاده می کنند. افزایش بیشتر بیماری های مزمن مانند دیابت در بین گروه های سنی نیز منجر به افزایش تقاضا برای داروهای تجویزی خواهد شد. پیشرفت در تحقیقات دارویی باعث می شود که داروهای تجویزی بیشتری برای مبارزه با بیماریها استفاده شوند.

علاوه بر این ، تکنسین های داروخانه ممکن است لازم باشد تا بتوانند نقش بیشتری در عملیات داروسازی داشته باشند ، زیرا داروسازان به طور فزاینده ای فعالیت های مراقبت بیشتری از بیماران مانند دادن عکس آنفولانزا را انجام می دهند. تکنسین ها باید وظایفی مانند جمع آوری اطلاعات بیمار ، تهیه انواع بیشتر داروها و تأیید کار سایر تکنسین ها را انجام دهند ، کارهایی که قبلاً توسط داروسازان انجام می شد.

منبع

تجربیات و نظرات خود از شرکت در این دوره را برای ما ارسال کنید.

Call Now Button

تست کرونا در منزل (ویژه شهر تهران)