معاونت پژوهشی

معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای تحقق اهداف کلان جهاددانشگاهی با تحلیل وضعیت موجود و نیاز جامعه و پس از مطالعه و بررسی برنامه های توسعه سلامت با رویکرد اشتغالزایی و درآمدزایی فعالیت های خود را در چهار زمینه ذیل برنامه ریزی نموده است.

سالمندی

با توجه به رشد روزافزون جمعیت سالمندان که در دهه آینده یکی از بحران‌های پیشروی بخش سلامت خواهد بود، جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت های خود را در قالب گروه پژوهشی برای ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی سالمندان برنامه ریزی نموده است. 

سلامت روان

مفهوم سلامت روان جنبه‌ای از مفهوم کلی سلامتی است و به کلیه روش‌ها و تدابیری اطلاق می‌شود که برای پیشگیری از بیماری‌های روانی، درمان و توان‌بخشی آن‌ها به کار می‌روند. روان شناسان معتقدند خصوصیات فردی، فشارهای روانی، محیطی، وضعیت اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی، عدم دستیابی به اهداف زندگی و فقدان انگیزه بر سلامت روان افراد مؤثر است. شیوع بالای بیماری‌های روانی و ناتوانی همراه آن‌ها، این مشکل را به عنوان یک اولویت بهداشتی جلوه داده است. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با گرد هم آوردن افراد متخصص و مجرب در حوزه سلامت روان و انجام پژوهش های کاربردی و ارائه خدمات تخصصی و نوین به مخاطبان قصد دارد در ارتقاء سلامت روان در جامعه موثر واقع گردد. 

طب فراگیر

سلامتی همواره یکی از دغدغه ها و مسئله های انسان در طول تاریخ بوده است. از این رو در هر دوره ای از تاریخ متناسب با امکانات و تجهیزات و مقتضیات روز، گونه ای از بهداشت و درمان وجود داشته است. در حال حاضر با وجود پيشرفتهاي شگرف در علوم پزشكي ، استفاده از طب مکمل/ جایگزین در ميان مردم جهان افزايش يافته است. اين شاخه از طب شامل انواع روشهاي درماني يا پيشگيري از بيماريها است كه روش و اثربخشي آن با طب مرسوم متفاوت است. در نقاط مختلف دنيا انواع طب مکمل كاملا متفاوت است و تحت تأثير فرهنگ، تاريخ و تمايل شخصي افراد قرار مي گيرد. در حال حاضر عواملی چون عدم پاسخگویی درمانی مناسب طب رایج، هماهنگی درمان هاي طب مکمل با طبیعت خود بیمار، هزینه کم و شیوه ساده درمانی از جمله علل گرایش بیماران به روش هاي طب مکمل می باشد. و اقبال عمومی به سوی آن روبه افزایش است. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در نظر دارد با انجام پژوهش های کاربردی و مطالعات مبتنی بر شواهد در رشد و توسعه طب فراگیر اثرگذار باشد.

انفورماتیک سلامت

هدف از داده کاوی استخراج اطلاعات مفید از بانک‌های اطلاعاتی بزرگ یا انبارهای داده است و در جنبه‌های مختلف تجاری و علمی کاربرد دارد. الگوریتم‌های داده‌کاوی در صنعت بهداشت و درمان نقش مهمی در پیش‌بینی و تشخیص بیمار‌ی‌ها دارد و همچنین از آن‌ در صنایع داروسازی ، مدیریت بیمارستان، بازاریابی، مدیریت ارتباط با مشتری، مهندسی و آنالیز پزشکی، وب کاوی و ... استفاده‌ شده‌است.
تکنیک‌های مختلف هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشین یا پردازش زبان طبیعی ارتباط انسان و ماشین را به صورت نوشتاری و گفتاری امکان‌پذیر می‌کند. یادگیری ماشین مجموعه‌ای از روش‌های مختلف ‌است که می تواند به صورت خودکار الگوهای نهان در داده‌ها را کشف کند.

همچنین در حوزه انفورماتیک پزشکی می‌توان سیستم‌های مراکز بهداشتی درمانی را ارزیابی کرده و نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آنان را تشخیص داده و با استفاده از دانش تخصصی انفورماتیک پزشکی نسبت به طراحی سیستم‌های تصمیم یار، سیستم‌های خبره، سیستم‌های پزشکی از راه دور و همراه با استفاده از روش‌های مختلف از جمله هوش مصنوعی اقدام نموده و اینگونه سیستم‌ها را در اختیار گروه پزشکی و بالینی قرار داد.
هدف اولیه مرکز انفورماتیک سلامت جمع‌آوری، نگهداری، تحلیل، و پردازش اطلاعات در حوزه علوم پزشکی و سلامت است.

 

عضویت در خبرنامهدر صورت تمایل به عضویت در خبرنامه و نیز مطلع شدن از رویدادهای مهم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ایمیل خود را وارد نمایید.
Call Now Button